• info@noavaranedanesh.com

  • تماس با ما:02142881200

  • زمان :شنبه-پنجشنبه 9-19:00

نورولوژی

 

فصل 1: شرح حال و معاینه نورولوژیک... 11

فصل 2: بررسی‏های آزمایشگاهی.. 12

تست‏های منتخب فصل 1 و 2‏ 13

فصل 3: کما 17

تست‏های منتخب فصل 3. 19

فصل 4: کنفوزیون.. 27

تست‏های منتخب فصل 4. 30

فصل 5: اختلال تعادل 39

تست‏های منتخب فصل 5. 41

فصل 6: سردرد. 47

تست‏های منتخب فصل 6. 49

فصل 7: نوروافتالمولوژی.. 58

تست‏های منتخب فصل 7. 60

فصل 8: اختلال تعادل. 68

تست‏های منتخب فصل 8. 70

فصل 9: اختلالات موتور 77

تست‏های منتخب فصل 9. 81

فصل 10: اختلالات حسی.. 98

تست‏های منتخب فصل 10. 100

فصل 11: اختلالات Movement 108

تست‏های منتخب فصل 11. 110

فصل 12: تشنج و سنکوپ.. 119

تست‏های منتخب فصل 12. 121

فصل 13: استروک... 129

تست‏های منتخب فصل 13. 132

سوالات سری اول نورولوژی تالیفی مشابه امتحان دستیاری.. 148

پاسخ سری اول سوالات نورولوژی تالیفی مشابه امتحان دستیاری.. 151

سری دوم سوالات نورولوژی تالیفی مشابه امتحان دستیاری.. 153

پاسخ سری دوم سوالات نورولوژی تالیفی مشابه امتحان دستیاری.. 155

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سلام و احترام به شما همکار گرامی؛ 

موسسه نوآوران دانش (ماهان) با انتخاب برترین اساتید کشور در تمامی رشته‌ها اقدام به تدوین جزوات کامل نموده است به طوری که بدون نیاز به منبع کمکی دیگر, بتوانید بیش از 95% سوالات مطرح شده در آزمون دستیاری را پاسخگو باشید.

موفقیت نهایی در آزمون دستیاری  بدون استفاده از فیلم‌های کلاسی کمی سخت‏تر خواهد بود، ولی اگر ابتدا فیلم کلاس را مشاهده نمایید و بعد از فهم کامل مباحث، بلافاصله جزوه آن بخش را مطالعه کنید روند مطالعه شما کامل می‌گردد. این اطمینان به شما داده خواهد شد جزوات موسسه به همراه فیلم‌های کلاسی کارایی بسیار بالاتری نسبت به منابع با چندین برابر حجم خواهد داشت و ضمنا با این روش روند مطالعه شما بسیار سریع‌تر و ماندگاری در حافظه شما را راحت‌تر خواهد کرد.

بی‌شک استفاده کامل از تمامی خدمات موسسه در هر درس (جزوه، فیلم، فلش کارت، تست) و آمادگی روحی شما عزیزان مسیر کسب رتبه‌ی عالی را سهل‌الوصول خواهد کرد. شایان ذکر است برای آزمون سال 98 برترین اساتید کشور به صورت کاملا انحصاری در موسسه حضور خواهند داشت.

  • جهت دریافت بسته‌های کامل آموزشی دوره آمادگی آزمون رزیدنتی با شماره 1200 88 42 021 و در خارج از ساعات اداری با شماره 09361700109 و 09129612615 تماس حاصل نمایید.

 

با آرزوی موفقیت شما همراهان گرامی

مدیر آموزش نوآوران دانش (ماهان)

"دکتر دغلاوی"


 

 

       فراخوان مساعدت فرهنگی و علمی از طرف اسپانسر ناشر

 

 

موسسه نوآوران دانش (اسپانسر و حامی محصولات آموزشی) نسل جدید کتاب‌هاي آمادگی آزمون پره‏انترنی و دستیاري را تقدیم می‌کند:

محصولات آموزشی موسسه نوآوران دانش، با استقبال بی‌نظیر دانشجویان و داوطلبان آزمون  دستیاری و پره انترنی مواجه شده است جهت سهولت دسترسی به منابع موسسه، از اساتید دانشمند و عزیز مجموعه بزرگ نوآوران دانش، درخواست مساعدت در تدوین و گردآوري مجموعه‌اي جدید و نسل نو از کتب آمادگی آزمون (شامل نکات و تست‏های سلکت و گلچین شده) به عمل آمده است.

در 3 سال اخیر مجموع جزوات طلایی و فیلم‌هاي آموزشی موسسه و فلش کارت و بانک سوالات، بالاي 95 درصد سوالات آزمون  دستیاری  را پوشش داده است، سعی شده است با ارائه نسل جدید کتاب‌هاي پیش رو محصولی قابل رقابت با جزوات مؤسسات تولید شود به طور قطع این سري از کتاب‌ها در مقایسه با کتاب‌ها و منابع موجود در بازار درصد بسیار بالاتري از سوالات آزمون سال 97 را پوشش خواهد داد. همکاران و اساتید گرامی می‌توانند در صورت مشاهده نقص و یا اشکال تایپی در اثر پیش رو، موارد را به خط تلگرام (09361700851 سرکار خانم نوروزي) اطلاع داده و ما نیز ضمن امتنان از این عمل متعهدانه و مسئولانه‌ي شما خواننده فرهیخته و گرانقدر، به منظور تقدیر و تشکر از این همدلی و همکاري علمی و فرهنگی، درصورتی که اصلاحات درست و بجا باشند، به رسم ادب و قدرشناسی، نسخه دیگري از همان کتاب و یا چاپ اصلاح شده‌ي آن و یا از سایر کتب منتشره این انتشارات، به انتخاب خودتان به عنوان هدیه تقدیمتان خواهیم نمود. در صورتی که اصلاحات تاثیرگذار باشند در مقدمه‌ي چاپ بعدي کتاب نیز از زحمات شما همکار گرامی تقدیر می‌شود. همچنین همکاران و تیم موسسه نوآوران دانش از هرگونه پیشنهاد، نظر، انتقاد و راهکارهاي شما عزیزان در راستاي بهبود کتاب و هرچه بهتر شدن سطح کیفی و علمی آن، صمیمانه و مشتاقانه استقبال می‌نمایند.


 

«به نام مهربان‌ترین مهربانان»

 

 

 

برآتش تو نشستیم و دود شوق برآمد                                                      تو ساعتی ننشستی که آتش بنشانی

«سعدی»

چیزی نمانده تا «دود شوق» ناشی از «آتشِ» امتحان دستیاری بر آید!!!

فرصتی پیش آمد تا از طریق معجزه کلمات، چند کلامی را با شما دوستان عزیزم و داوطلبان امتحان دستیاری پزشکی به مصاحبت بنشینم. شاید از خواندن «سربیت» از سعدی علیه الرحمه و سطر اول این نگاره، جاخورده باشید! «آتشِ» امتحان دستیاری هر ساله تعداد زیادی از پزشکان جوان را به دوئلی سنگین فرا می‌خواند، در انتها، تعدادی از دوستان قادرند تا این «آتش» را مهار کنند و «دودِ شوق» برآمده از آن رابه نظاره بنشینند. برآنیم تا با ارائه این کتاب از سری کتاب‌های IQ مؤسسه نوآوران دانش، «آتش» درس نورولوژی را «فرو بنشانیم» !

همواره یکی از نگرانی‌های داوطلبان امتحان دستیاری، تستهای درس نورولوژی بوده است. در این کتاب، مجموعه‌ای از بهترین تست‌های آزمون‌های دستیاری یا پیش‌کارورزی اخیر که همراه با پاسخ تشریحی، تفکیک فصول کتاب جمع‌آوری شده است تا مهمترین مباحث هر فصل پوشش داده شود. قطعاً این مجموعه، تمامی مطالب را پوشش نمی دهد و در واقع این کتاب، مکمل جزوه درسی کامل است که قبلاً ارائه شده است. در ابتدای هر فصل نیز مهمترین نکات هر فصل آورده شده است که مکمل بر تست‌های منتخب هر فصل است. علاوه بر اینها، مقدمه‌ای با آنالیز آماری سؤالات آزمون‌های اخیر نگاشته شده است تا اهمیت هر فصل (و مباحث خاص هر فصل) در امتحان دستیاری مشخص شود. امید است که این مجموعه بتواند «دودِ عشق» ناشی از مهار «آتشِ» امتحان دستیاری را «فرو بنشاند» و در آینده‌ای نزدیک، همه با هم، با نظاره «دودِ شوق» کیفور شویم!!

دکتر مصطفی الماسی دوغایی- پائیز 97

 

 

 

 

 

 

فصل 1: شرح حال و معاینه نورولوژیک

 

- بارداری باعث افزایش استعداد به سودوتومور سربری، نوروپاتی های Entrapment (سندرم تونل کارپ، مرآلژیا پارستتیکا)، و نوروپاتی های تروماتیک ( اعصاب ابتوراتور، فمورال، پرونئال) می‏شود.

-اختلال در حس‌های کورتیکال (Sensory integration)، که شامل آستروگنوزی، آگرافستزی، اختلال در Two-point discrimination، آلستزی (ناتوانی در تعیین محل محرک حسی)، Extinction بینایی یا لامسه (ناتوانی در درک دو محرک همزمان)، Neglect، آنوزوگنوزی (ناآگاهی نسبت به نقص نورولوژیک خود) و آپراکسی Construction (ناتوانی در رسم صحیح فضای خارجی) است،  ناشی از آسیب لوب پریتال هستند.

- آپراکسی در اثر ضایعات ناحیه پره موتور فرونتال و یا ضایعات منتشر مغز ایجاد می‏شود

- دید رنگی قرمز – سبز در ضایعات عصب بینایی، مختل می‌شود.

- در فلج عصب V یک سمت: فک در سمت ضایعه سریعتر باز می‌شود و به سمت مخالف ضایعه منحرف می‌شود.

تست‏های منتخب فصل 1 و 2‏

 

1- در معاینه بیماری مشاهده می‏کنید که با چشمان بسته، حس درد سوزن و لمس پنبه با پوست را متوجه می‌شود ولی وقتی در کف دست وی یک کلید یا سکه می‌گذاریم، نمی‌تواند کلید یا سکه را تشخیص دهد. نام این علامت چیست و آسیب در کدام لوب مغز رخ داده است؟(تالیفی مشابه دستیاری 97)

الف) Asterognosia  - تمپورال                                           ب) Agraphesthesia- تمپورال

ج) Asterognosia  - پریتال                                               د) Agraphesthesia- پریتال

 

@ پاسخ: گزینه ج صحیح است.

با توجه به اینکه فرد حس درد سوزن و لمس پنبه با پوست را متوجه می‌شود، در نتیجه حس های اولیه بیمار طبیعی است. آستروگنوزی به معنی ناتوانی در شناسایی با لمس جسمی  است که در دست بیمار قرار دارد. آستروگنوزی جز حس‌های کورتیکال (Sensory integration) است که به علت آسیب لوب پریتال ایجاد می‏شوند.

 

2-  وقتی بیمار مبتلا به استروک را معاینه می‌کنید، متوجه می‌شوید که تکلم وی روان نمی‌باشد و جملات کوتاه و تلگرافی و با گرامر مشکل‏دار بیان می‌کند. بیمار از دستورات به خوبی تبعیت می‌کند و جملات خواسته شده را به خوبی تکرار می‌کند. این بیمار مبتلا به چه نوع آفازی است؟ (تالیفی- مشابه پیش کارورزی اسفند 96 شیراز)

الف) آفازی بروکا                                                               ب) آفازی هدایتی                        

ج) آفازی ترانس کورتیکال حرکتی                                        د) آفازی آنومیک

@ پاسخ: گزینه ج صحیح است.

تکلم غیر روان، جملات کوتاه و تلگرافی و آگراماتیسم، با حفط درک (از دستورات به خوبی تبعیت می‌کند) و تکرار، از ویژگی های آفازی ترانس کورتیکال حرکتی است. به جدول زیر دقت کنید:

3- بیماری به دنبال استروک، از هر دو چشم، نابینا شده است ولی کوری خود را انکار می‌کند. این یافته چه نام دارد؟(تالیفی)

الف) Prosopagnosia                                                       ب) سندرم Anton

ج) Tunnel vision                                                          د) Skew deviation

 

@ پاسخ: گزینه ب صحیح است.

در Neglect بیمار یک سمت فضا و یا اندام‌های یک سمت بدن را انکار می‌کند. در آنوزوگنوزی (Anosognosia) بیمار نسبت به نقص نورولوژیک خود آگاهی ندارد و آن را انکار میکند. آنوزوگنوزی بینایی را سندرم Anton می‏گویند که فرد کوری خود را انکار می‌کند و در اثر استروک دو طرفه شریان PCA ایجاد می‏شود.

 

4- کدام­یک از انواع اختلالات راه رفتن (Gait Disorders) که در زیر آمده است، می­تواند ناشی از بیماری­های ماده سفید نخاع باشد؟ (پیش کارورزی-اسفند88)

الف) Apraxic                                                                 ب) Waddling

ج) Scissoring                                                                د) Festinating

 

@ پاسخ: گزینه ج صحیح است.

Apraxic gait به علت ضایعات لوب فرونتال ایجاد می‏شود. Waddling gait در دیستروفیک میوپاتی ها دیده می‏شود.  Festinating gait در بیماری پارکینسون که از اختلالات اکستراپیرامیدال است دیده می‏شود. Scissoring gait در پاراپارزی اسپاستیک دیده می‏شود که می‏توان در آسیب به ماده سفید دو طرفه نخاع ملاحظه نمود.

 

5- تمام گزینه­های زیر از موارد منع انجام پونکسیون لومبار (LP) تلقی می­شوند، بجز: (پیش­کارورزی شهریور 82 و

پیش کارورزی اسفند86)

الف) شک به ضایعات فضاگیر مغزی                                       ب) مننژیت نئوپلاستیک

 ج) پلاکت کمتر از 20,000 در میکرولیتر                                د) عفونت موضعی در ناحیه کمر

 

@ پاسخ: گزینه ب صحیح است.

موارد منع انجام پونکسیون لومبار (LP) شامل موارد زیر است:

  • شک به ضایعات فضاگیر مغزی
  • عفونت موضعی در ناحیه کمر
  • کواگولوپاتی (کمبود فاکتور های انعقادی یا پلاکت کمتر از 50000 و یا افت سریع آن)
  • شک به ضایعات فضاگیر داخل نخاع

 

آدرس

آدرس :

خیابان ولیعصر، نرسیده به فاطمی، کوچه پزشک پور، پلاک 12، طبقه سوم

الف) مسئول آموزش

42881200 - 09129612615

ب) ارتباط با دانشجویان

42881100 - 09361700751

ج) کارشناس فناوری ارتباط

42881212 - 09361700844

د) واحد پشتیبانی

42881600 - 09361700764

ر) واحد زبان

09201700150

نماد اعتماد و ساماندهی

logo-samandehi

دسترسی سریع