• info@noavaranedanesh.com

 • تماس با ما:02142881200

 • زمان :شنبه-پنجشنبه 9-19:00

ENT

 سلام و احترام به شما همکار گرامی؛

موسسه نوآوران دانش (ماهان) با انتخاب برترین اساتید کشور در تمامی رشته‌ها اقدام به تدوین جزوات کامل نموده است به طوری که بدون نیاز به منبع کمکی دیگر, بتوانید بیش از 95% سوالات مطرح شده در آزمون دستیاری را پاسخگو باشید.

موفقیت نهایی در آزمون دستیاری  بدون استفاده از فیلم‌های کلاسی کمی سخت تر خواهد بود ، ولی اگر ابتدا فیلم کلاس را مشاهده نمایید و بعد از فهم کامل مباحث، بلافاصله جزوه آن بخش را مطالعه کنید روند مطالعه شما کامل می‌گردد. این اطمینان به شما داده خواهد شد جزوات موسسه به همراه فیلم‌های کلاسی کارایی بسیار بالاتری نسبت به منابع با چندین برابر حجم خواهد داشت و ضمنا با این روش روند مطالعه شما بسیار سریع‌تر و ماندگاری در حافظه شما را راحت‌تر خواهد کرد.

بی‌شک استفاده کامل از تمامی خدمات موسسه در هر درس (جزوه، فیلم، فلش کارت، تست) و آمادگی روحی شما عزیزان مسیر کسب رتبه‌ی عالی را سهل‌الوصول خواهد کرد. شایان ذکر است برای آزمون سال 98 برترین اساتید کشور به صورت کاملا انحصاری در موسسه حضور خواهند داشت.

جهت دریافت بسته‌های کامل آموزشی دوره آمادگی آزمون رزیدنتی با شماره 1200 88 42  021 و در خارج از ساعات اداری با شماره 09361700109 و 09129612615 تماس حاصل نمایید.

 

با آرزوی موفقیت شما همراهان گرامی

مدیر آموزش نوآوران دانش (ماهان)

"دکتر دغلاوی"

 

 

       فراخوان مساعدت فرهنگی و علمی از طرف اسپانسر ناشر

 

 

موسسه نوآوران دانش (اسپانسر و حامی محصولات آموزشی) نسل جدید کتاب‌هاي آمادگی آزمون پره‏انترنی و دستیاري را تقدیم می‌کند:

محصولات آموزشی موسسه نوآوران دانش، با استقبال بی‌نظیر دانشجویان و داوطلبان آزمون  دستیاری و پره انترنی مواجه شده است جهت سهولت دسترسی به منابع موسسه، از اساتید دانشمند و عزیز مجموعه بزرگ نوآوران دانش، درخواست مساعدت در تدوین و گردآوري مجموعه‌اي جدید و نسل نو از کتب آمادگی آزمون (شامل نکات و تست‏های سلکت و گلچین شده) به عمل آمده است.

در 3 سال اخیر مجموع جزوات طلایی و فیلم‌هاي آموزشی موسسه و فلش کارت و بانک سوالات، بالاي 95 درصد سوالات آزمون  دستیاری  را پوشش داده است، سعی شده است با ارائه نسل جدید کتاب‌هاي پیش رو محصولی قابل رقابت با جزوات مؤسسات تولید شود به طور قطع این سري از کتاب‌ها در مقایسه با کتاب‌ها و منابع موجود در بازار درصد بسیار بالاتري از سوالات آزمون سال 97 را پوشش خواهد داد. همکاران و اساتید گرامی می‌توانند در صورت مشاهده نقص و یا اشکال تایپی در اثر پیش رو، موارد را به خط تلگرام (09361700851 سرکار خانم نوروزي) اطلاع داده و ما نیز ضمن امتنان از این عمل متعهدانه و مسئولانه‌ي شما خواننده فرهیخته و گرانقدر، به منظور تقدیر و تشکر از این همدلی و همکاري علمی و فرهنگی، درصورتی که اصلاحات درست و بجا باشند، به رسم ادب و قدرشناسی، نسخه دیگري از همان کتاب و یا چاپ اصلاح شده‌ي آن و یا از سایر کتب منتشره این انتشارات، به انتخاب خودتان به عنوان هدیه تقدیمتان خواهیم نمود. در صورتی که اصلاحات تاثیرگذار باشند در مقدمه‌ي چاپ بعدي کتاب نیز از زحمات شما همکار گرامی تقدیر می‌شود. همچنین همکاران و تیم موسسه نوآوران دانش از هرگونه پیشنهاد، نظر، انتقاد و راهکارهاي شما عزیزان در راستاي بهبود کتاب و هرچه بهتر شدن سطح کیفی و علمی آن، صمیمانه و مشتاقانه استقبال می‌نمایند.

 

 

به نام خدا

 

 

مقدمه:

مجموعا ۱۲۸ سوال از درس گوش و حلق و بینی بر اساس آزمونهای ۵ سال گذشته یعنی از سال ۹۳ تا شهریور ۹۷ گردآوری شده است ز این تعداد سوالات:

۳۹ سوال از فصل گوش

۲۸ سوال از فصل بینی و سینوسهای پارانازال

۲۲ سوال از حفره دهان و غدد بزاقی

و  ۳۹ سوال هم از مبحث گردن و حنجره بوده است

مبحث گوش پر سوالترین مبحث در تمام امتحانات پیش کارورزی و دستیاری بوده و در هر دوره حداقل ۱ تا ۲ سوال از مبحث گوش طرح شده است.

در بررسی تفصیلی مبحث گوش هم به ترتیب:

عفونت حاد و مزمن گوش و عوارض عفونت گوش پر سوالترین مبحث بوده با ۱۱ سوال و پس از آن مباحث معاینه و اودیولوژی با ۹ سوال آناتومی گوش و سرگیجه هر کدام با ۵ سوال و ترومای گوش با ۴ سوال در رده بعدی بوده‏اند و باقی سوالات از سایر مباحث طرح شده است.

در گروه سوالات بینی و سینوس هم رینوسینوزیت عفونی و عوارض ان با ۱۶ سوال همواره مورد تاکید طراحان بوده و پس از آن ترومای بینی و اپیستاکسی هرکدام با ۴ سوال در رده بعدی هستند و سایر سوالات از باقی مباحث طرح شده در مباحث حفره دهان و غدد بزاقی هم عفونت و التهاب لوزه ها و غدد بزاقی و توده های غدد بزاقی هر کدام با ۷ سوال بیشترین میزان سوالات را در دوره های اخیر داشته‏اند.

در مبحث گردن و حنجره هم توده های مادرزادی و کیستها و عفونتها بسیار مورد علاقه طراحان بوده با ۱۴ سوال و پس از آن آناتومی و تروما هر کدام یا ۸ سوال در دوره های اخیر مورد تاکید بوده است.

 

 

 

 

 

 

فصل 1: گوش

شهریور 97 تهران             

                                                               

1- بیمار 80 ساله دیابتیک با درد رترواوربیتال سمت راست و دوبینی درنگاه به سمت راست مراجعه کرده است. در اتوسکوپی پرده صماخ سوراخ و خروجی ترشحات چرکی مشاهده می‌شود. کدام تشخیص محتمل‌تر است؟

الف) آبسه لوب تمپورال                                                      ب) ترومبوز سینوس سیگموئید

ج) عفونت رأس پتروس                                                      د) هیدروسفالی گوش

 

پاسخ: گزینه ج صحیح می‌باشد.

پتروزیت (سندرم راس پتروس)

هوا‏دار بودن تمام هرم پتروس، پیش شرط برای ایجاد پتروزیت است و در نتیجه گسترش التهاب از گوش میانی به سلول‌های اطراف لابیرنت روی می‌دهد.

تریاد کلاسیک گرادنیگو ناشی از ارتباط رأس پتروس با عصب تری ژمینال و ابدوسنت است که شامل اتوره، تحریک عصب تری ژمینال و فلج عصب ابدوسنت همان سمت هستند.

سن بالا و دیابت فاکتورهای مستعد کننده آن هستند.

نکات تست ¬ خانم سن بالا و دیابتیک همراه با درد رترواوربیتال (تأثیر به زوج 5) و دوبینی (فلج زوج 6)

کلید ¬ کلاً هر وقت در تست‌ها علایم چشمی همراهبا عفونت گوش ذکر شد عفونت رأس پتروس یا پتروزیت سؤال بوده است.

 

2- عصب‌دهی مخاط گوش میانی به عهده کدام اعصاب مغزی است؟

الف) 5 و 9                                  ب) 5 و 7                                   ج) 9 و 10                      د) 7 و 8

 

پاسخ: گزینه الف صحیح می‌باشد.

خونرسانی گوش میانی از شریان بازیلر (شریانلابیرنتین)، شریان‌ماگزیلاری و شریان استیلوماستوئید استو درناژ وریدی آن از طریق وریدهای مننژیال میانی به شبکه وریدی کاروتید داخلی است.

عصب‌دهی مخاط گوش میانی از دو منبع است عصب گلوسوفارنژیال (زوج نهم) و عصب تریژمینال (زوج پنجم)

þ نکته1 Ü عصب‌دهی مشترک گوش و دستگاه تنفسی فوقانی، توجیه کننده درد ارجاعی به گوش در بیماری‌های دهان و فک و حنجره و حلق است.

þ نکته 2 Ü عصب‌دهی گوش خارجی به عهده اعصاب تریژمینال (زوج 5)، واگ (زوج 10)، شاخه حسی فاسیال (زوج 7) و عصب اوریکولار بزرگ (شبکه گردنی  (C2-C3 است.

کلید 1 ¬ تحریک دیواره خلفی کانال گوش سبب تحریک واگ و القای رفلکس سرفه می‌شود.

کلید 2 ¬شوانوموستیبولر سبب هایپوتزی دیواره خلفی و فوقانی مجرای گوش به علت فشار بر عصب فاسیال می‌شود (علامت هیستل برگر)

 

شهریور 97 مشهد

3- بیماری به علت ترومای سرو صورت به دنبال تصادف دچار فلج عصب فاسیال شده است، در معاینه پرده تمپان و کانال گوش نرمال است. بیمار دارای ترشح اشک نرمال است، رفلکس آکوستیک وجود ندارد و حس چشایی دو سوم قدامی زبان در همان سمت از بین رفته است. جهت تشخیص محل احتمالی آسیب‌دیدگی عصب فاسیال کدام‌یک از روش‌های زیر مناسب‌تر است؟

الف) Bran MRI                                                              ب) ENOG عصب فاسیال

ج) HRCT از استخوان تمپورال                                           د) سونوگرافی از غده پاروتید

 

پاسخ:  گزینه ج صحیح می‌باشد.

شکستگی استخوان تمپورال:

مسیر شکستگی در استخوان تمپورال میتواند به صورتهای زیر باشد

شکستگی طولی ¬ گسترش بیشتر به گوش میانی ¬ احتمال بالاتر هموتمپان یا CSF در گوش میانی، پارگی پره تمپان خونریزی از کانال گوش خارجی، وجود خطر شکستگی در حلقه تمپان، کری گوش میانی و احتمال کمتر فلج عصب فاسیال

شکستگی عرضی ¬ گسترش بیشتر به لابیرنت استخوان گوش داخلی ¬ کانال گوش خارجی و پرده تمپان دست نخورده باقی می‌مانند سرگیجه، کاهش شنوایی گوش داخلی (سنسوری- نورال)، نیستاگموس خودبخودی احتمال بالاتر فلج فاسیال و نشت CSF از شیپوراستاش به نازوفارنکس

تشخیص ¬ اولین گام همیشه CT اسکن با رزولوسین بالا یا HRCT است و بررسی‌های دیگر شامل EMG و نوروگرافی و تست شیرمر و گاستروگرافی هستند.

درمان ¬ آنتی‌بیوتیک پروفیلاکتیک وسیع الطیف جهت پیشگیری از مننژیت برای مدت طولانی

اندیکاسیون‌های جراحی در شکستگی پیرامید

 

 

 

 

اندیکاسیون‌های مداخله اتولوژیک زودهنگام

 • مننژیت زود هنگام، درمان با ماستوئیدکتومی
 • خونریزی از سینوس سیگموئید، درمان با باز کردن ماستوئید و پک کردن یا بستن سینوس
 • اتوره پایدار CSF، درمان با ترمیم دورا و احتمال نیاز به ابلیتراسیون حفره ماستوئید
 • فلج فاسیال با نشانه‌های آکسونوتمز پیشرونده، درمان با رفع فشار اگر بیش از 90 درصد دنرواسیون در نورونوگرافی دیده می‌شود.
 • شکستگی فرورفته کانال گوش خارجی، درمان با بازسازی کانال به علت خطر آترزی ثانویه

زخم‌های ناشی از شلیک گلوله به استخوان تمپورال، درمان با دبریدمان منطقه خرد شده

اندیکاسیون‌های مداخله اتولوژیک دیررس

 • اوتیت داخلی ناشی از تروما مقاوم به آنتی‌بیوتیک
 • ماستوئیدیت مزمن، درمان با ماستوئیدکتومی
 • فلج فاسیال دیررس با علایم دنرواسیون، درمان با رفع فشار فاسیال
 • کاهش شنوایی به دنبال تروما، درمان با تمپانوپلاستی و اوسیکولوپلاستی

کلستئاتوم پس از ضربه، درمان با ماستوئیدکتومی و تمپانوپلاستی

 

4- بیماری با سرگیجه شدید به اورژانس مراجعه می‌کند. در شرح حال، سرگیجه بیمار حقیقی است و همراه با تهوع و استفراغ است و سابقه قبلی نیز داشته است. سرگیجه حدود یک ساعت به طول انجامید و همراه با وزوز گوش و کم‌شنوایی است. در تست اودیومتری کم‌شنوایی حسی- عصبی در فرکانس‌های بم مشهود است. کدام درمان برای وی مناسب‌تر است؟

الف) مانور Eplay                                                             ب) درمان با کورتیکو‌استروئید وریدی

ج) نیاز به درمان ندارد و خودبخود بهبود می‌یابد.                     د) low molecular weight dextran

 

پاسخ:  گزینه د صحیح می‌باشد.

بیماری منیر: تریاد کلاسیک بیماری منیر:

حملات سرگیجه چرخشی، وزوز گوش مداوم در فرکانس‌های پایین، کاهش شنوایی نوسان‌دار در فرکانس‌های بم (فرکانس‌های پایین)

حملات تیپیک به صورت حاد شروع شده و شامل 3 علامت بالا و به دنبال آن تهوع، استفراغ و سایر علایم اتونومیک هستند حمله به صورت احساس پری گوش شروع شده و پس از آن وزوز گوش و کاهش شنوایی رخ می‌دهد و علایم معمولاً یکطرفه هستند هیچ فاکتور مستعدکننده‌ای بجز استرس روانی وجود ندارد.

بیماری‌زایی به علت اختلال بین حجم پری لنف واندولنف ایجاد می‌شود (هیدروپس اندولنف)

درمان: در طی حمله:

 • استراحت در بستر
 • انفوزیون وریدی مایع و الکترولیت‌ها در استفراغ طول کشنده
 • داروهای ضد تهوع و ضد سرگیجه وریدی
 • دکستران با وزن مولکولی پایین و انفوزیون وازودیلاتور سیستمیک جهت بهبود گردش خون لابیرنت و افزایش جریان اندولنف و پری لنف
 • داروهای روان‌درمانی (سایکوتروپیک) نباید در طی حمله به علت خطر برداشته شدن مهار مرکزی بر سیستم وستیبولی و تشدید علایم، داده شوند.

در فواصل بدون علامت:

 • آنتی‌هیستامین ضد سرگیجه (بتاهیستین)
 • دیورتیک تیازیدی
 • حمایت سایکولوژیک، و در صورت نیاز داروهای سایکوتروپیک

در صورت وجود سیر طول کشیده و مقاوم با حملات مکرر که بیمار را ناتوان کرده است:

 • تخریب عضو انتهایی وستیبول با حفظ شنوایی باقیمانده: تزریق اینتراتمپانیک جنتامایسین در دریچه گرد که به‌طور انتخابی سلول‌های حسی عضو انتهایی وستیبولی را نابود می‌کند.
 • نورکتومی عصب وستیبولر از راه رویکرد ترانس تمپورال برای رسیدن به کانال داخلی گوش.
 • نمایان کردن طی جراحی و درناژ ساک اندولنفاتیک (ساکوتومی: این عمل جراحی بر پایه فرضیه رفع فشار هیدروپس است).

در بیماران با شنوایی ضعیف و وزوز گوش واضح و برجسته:

لابیرنتکتومی: تخریب جراحی گوش داخلی شدیداً آسیب دیده با نمایان‌سازی ترانس تمپانیک یا ترانس لابیرنتین و رزکشن بخش داخل کانال عصب وستیبولوکوکلئر. این عمل جراحی، کری کامل ایجاد می‌کند و تنها در موارد انتخابی وقتی که سایر روش‌های درمانی کافی نباشد، کاربرد دارد.

سیر. یکی از مشخصات مینیر، غیرقابل پیش‌بینی بودن سیر آن است. در یک سمت طیف فرم‌های زوال یابنده است که پس از چند حمله بدون کاهش شنوایی دائمی بهبود می‌یابند. در انتهای دیگر طیف، بیماری به طور حمله‌ای در طی چندین سال پیشرفت می‌کند و فواصل بدون علامت با طول متغیر دارد. اگرچه در طی زمان، کاهش شنوایی نوسان‌کننده، غیرقابل بازگشت می‌شود. علاوه بر این، یک فرم حاد هم وجود دارد که در آن حملات متعدد، سریعاً منجر به کری کامل و ناتوانی شدید به علت اختلال تعادل می‌شود. در این موارد حذف بخش وستیبولر معیوب گوش داخلی با استفاده از جنتامایسین ترانس تمپانیک و یا یکی از روش‌های جراحی شرح داده شده در بالا، اندیکاسیون پیدا می‌کند. بیماری دوطرفه نسبتاً ناشایع است و تنها در 10 درصد بیماران روی می‌دهد.

 

 

آدرس

آدرس :

خیابان ولیعصر، نرسیده به فاطمی، کوچه پزشک پور، پلاک 12، طبقه سوم

الف) مسئول آموزش

42881200 - 09129612615

ب) ارتباط با دانشجویان

42881100 - 09361700751

ج) کارشناس فناوری ارتباط

42881212 - 09361700844

د) واحد پشتیبانی

42881600 - 09361700764

ر) واحد زبان

09201700150

نماد اعتماد و ساماندهی

logo-samandehi

دسترسی سریع