• info@noavaranedanesh.com

 • تماس با ما:02142881200

 • زمان :شنبه-پنجشنبه 9-19:00

هماتولوژی

 

 

خانم ۶۰ ساله مبتلا به کانسر متاستاتیک پستان تحت کموتراپی باترومبوز حاد وریدی اندام تحتانی راست تا س طح وریدهای ایلیاک مراجعه کرده است؛ کدامیک از اقدامات درمانی زیر جهت ایشان ارجح است؟

الف) تعبیه فیلتر IVC

ب) شروع انوکساپارین

ج) شروع وارفارین

د) تعبیه فیلتر MVC همراه با تجویز انوکساپارین

گزینه ب صحیح است

 • درمان ترومبوز مرتبط با سرطان: در بیماران مبتلا به کانسرکه دارای ترومبوآمبولی وریدی اثبات شده هستند، باید درمان با داروهای ضدانعقاد صورت گیرد. در این بیماران به علت احتمال بروز تداخلات دارویی با داروهای شیمی درمانی، درمان با داروهای خوراکی مانند وارفارین صورت نمی گیرد (گزینه ج).

١- تجويزهپارین LMWH (دلتاپارین) تا ۶ ماه، جهت پیشگیری از بروز ترومبوآمبولی وریدی مجدد، بسیار مؤثرتر از وارفارین بوده و درمان ارجح می باشد (۱۰۰٪ امتحانی). انوکساپارین یک هپارین LMWH می باشد.

۲- در صورتی که درمان با LMWH موفقیت آمیز نباشد یا کنتراندیکاسیون مثل خونریزی فعال داشته باشد، می توان از فیلترهای ورید اجوف استفاده نمود (گزينه الف و د).

- مرد ۷۰ ساله ای تحت درمان با روزانه ۵ میلی گرم وارفارین به علت ریتم AF با خونریزی از بینی مراجعه کرده اند. در آزمایش صبح امروز 8.4=INR داشته اند. کدام اقدام جهت ایشان مناسب تر است؟

الف) قطع وارفارین و تجویز ۵ میلی گرم ویتامین K وریدی

ب) قطع وارفارین و تجويزا میلی گرم ویتامین K خوراکی

ج) قطع وارفارین تا رسیدن INR به کمتر از ۳

د) قطع وارفارین و تجویز FFP

گزینه ج صحیح است

 • خونریزی در جریان درمان با ضدانعقاد: مقادیر بالاتر از حد درمانی INR به طور شایع در جریان درمان با وارفارین رخ داده و ممکن است با خونریزی همراه باشد یا نباشد.
 • INR كمتراز ۵: اگر INR کمتر از ۵ بوده و خونریزی اندک باشد یا وجود نداشته باشد، قطع موقتی وارفارین و شروع وارفارین نگهدارنده با دوز کمتر کفایت میکند (نکته اصلی سئوال).
 • INR بین ۵ تا ۹: در بیمارانی که INR بین ۵ تا ۹ است، دو حالت زیر ممکن است رخ دهد:

۱- اگر خونریزی جدی و خطرناکی وجود نداشته باشد: وارفارین قطع و ویتامین K خوراکی با دوز پایین (mg5/2 در روز) تجویز می شود تا INR طبیعی شود. اگر دستگاه گوارش قادر به تحمل ویتامین K خوراکی نباشد، میتوان از ویتامین K تزریقی کمک گرفت.

۲-اگر خونریزی جدی و فعال وجود داشته باشد (به ویژه اگر لازم است بیمار جراحی شود): ترکیب ویتامین K تزریقی و پلاسما سریعا INR را اصلاح می کند.

توجه: ممکن است مصرف همزمان داروهایی که سطح وارفارین را بالا می برد موجب افزایش INR شود.

نکته ای بسیار مهم: اگر خونریزی در جریان درمان ضدانعقادی رخ دهد باید کارگذاری فیلتردر ورید اجوف تحتانی را مدنظر قرار داد.

3- کودکی که مورد شناخته شده آنمی سیکل سل است دچار حملات درد شدید در اندام ها می شود که حدود ۲ تا ۷ روز طول می کشد. در درمان این حملات کدام یک کاربرد کمتری دارد؟

الف) تجویز مایعات

ب) تجویز مورفین

ج) تجویز اکسیژن

د) تجویز فور وسماید

گزینه ج صحیح است

حملات درد (pain crisis) در مبتلایان به آنمی سیکل سل به صورت دوره های درد شدید در استخوان های بلند اندام ها یا در شیرخواران در استخوان های کوچک دست و پا (dactylitis) تظاهر پیدا می کند و به مدت ۲ تا ۷ روز طول می کشد.

تدابیر درمانی در این موارد عبارتند از:

 • تجویز مایعات
 • تجویز آنالژزیک مانند مورفین یا NSAID
 • تجویز اکسیژن در صورت وجود هیپوکسمی

- فردی که مبتلا به آنمی سیکل سل (Sickle cell anemia) است، تاکنون بارها دچار کریزهای دردناک (Vaso-occlusive crisis) و acute chest syndrome شده است. کدام دارو جهت کاهش عود کریزهای دردناک موثرتر است؟

الف) Erythropoietin

ب) Hydroxyurea

ج) Busulfan

د) Cyclosporine

گزينه ب صحيح است.

هیدروکسی اور موجب افزایش هموگلوبین F و کاهش تعداد گلبول های سفید و رتیکولوسیت ها می شود. هموگلوبین F پلیمریزه شدن هموگلوبین S را کاهش می دهد.

گلبول های سفید و رتیکولوسیت ها نیز در ایجاد کریزهای انسداد عروقی نقش دارند. دوز هیدروکسی اوره طوری تنظیم می شود که تعداد گلبول سفید بین ۵۰۰ تا ۸۰۰۰ در میکرولیتر باشد.

هیدروکسی اوره در هیدراسیون RBC و کاهش چسبیدن سلول ها به جدار وی نیز اثرات سودمند دارد.

هیدروکسی اوره در بیمارانی که به طور مکرر دچار acute chest syndrome می شوند یا به دلیل گریز راجعه حداقل ۳ بار در سال بستری شده اند. تجویز می شود.

- در بررسی آزمایشگاهی فردی آنمی نرموسیتیک نرموکرومیک همراه با اندکس تولید رتیکولوسیت یک درصد یافت می شود. تمام موارد زیر مطرح است، بجز؟

الف) کمبود آهن                                        ب) کم خونی ناشی از بیماری مزمن            

 ج) تالاسمی مینور                                      د) نارسایی مزمن کلیه

گزينه ج صحيح است.

 اگر اندکس تولید رتیکولوسیت (RPI) كمتر از 5/2 درصد باشد، آنمی های هیپوپرولیفراتیو مطرح هستند. تمام موارد ذکر شده موجب انمی هیپوپرولیفراتیو می شوند.

مراحل ابتدایی انمی کمبود اهن، نرموسینتیک ترموکرومیک است.

انمی بیماری مزمن در بیشتر موارد نرموسیتیک نرموکرومیک است ولی گاهی میکروسیتوز و هیپوکرومی خفیف ایجاد می شود.

انمي ناشی از نارسایی کلیوی مزمن نر موسیتیک نرموکرومیک است.

تالاسمی مینور موجب میکروسیتوز و هیپوکرومی واضح می شود، هموگلوبین به میزان کمی کاهش می یابد و گاهی طبیعی است.

- بیماری با نارسایی مزمن کلیه و تحت معالجه با همودیالیز برای درمان کم خونی اریتروپویتین (EPo) به مقدار 150 U/kg سه بار در هفته به صورت زیر جلدی دریافت می کند. یک ماه بعد هموگلوبین وی از 6 گرم به 8/5گرم می رسد. تمام موارد زیر می توانند توجیه کننده این نحوه پاسخ درمانی باشند بجز؟

الف) مسمومیت با آلومینیوم                             ب) دوز کم اریتروپویتین مصرفی   

ج) هیپرپاراتیروییدیسم                                  د) عفونت های زمینه ای

 گزینه ب صحیح است.

در مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه اریتروپویتین با دوز  50-150 U/Kgسه بار در هفته تجویز می شود و علل عدم پاسخ مناسب به آن عبارتند از:

 • کمبود آهن
 • عفونت
 • مسمومیت با آلومینیوم

هیپرپاراتیروییدی

آدرس

آدرس :

خیابان ولیعصر، نرسیده به فاطمی، کوچه پزشک پور، پلاک 12، طبقه سوم

الف) مسئول آموزش

021-42881200  09361700109 09361700751

ب) ارتباط با دانشجویان

021-42881200 09361700751

ج) کارشناس فناوری ارتباط

021-42881200  09361700844  09905700743

د) واحد پشتیبانی

09905700650

ر) واحد زبان

09201700150

نماد اعتماد و ساماندهی

logo-samandehi

دسترسی سریع