• info@noavaranedanesh.com

 • تماس با ما:02142881200

 • زمان :شنبه-پنجشنبه 9-19:00

ارولوژی

 

اورولوژی جناب آقای دکتر رنجبر

 

 

عفونت ادراری در مردان

New

 در مردان با اولین اپیزود عفونت ادراری، باید تصویربرداری با  CT و یا سونوگرافی انجام شود. بیمار در صورت نامشخص بودن تشخیص و یا UTIراجعه جهت مشاوره و انجام تست چهارگانه به اورولوژیست ارجاع داده می شود.

مردانی که با سیستیت مکرر مراجعه می کنند، باید علاوه بر بررسی وجود کانونونی عفونی در پروستات، از لحاظ احتباس ادراری نیز بررسی شوند.

پیشگیری از UTI

New

 روش های پیشگیری غیر آنتی میکروبیال در حال مطالعه هستند و در مورد فرآورده هایی مثل کرن بری و لاکتوباسیلوس ها تحقیقات زیادی انجام گرفته است. ولی همچنان برای پیشگری به تنهایی توصیه نمی شود.

درمان

Change

 عوارض مصرف فلوروکینولون ها شامل پارگی تاندون آشیل (در بالای 60 سال) و نوروپاتی است بر همین اساس اخیراً FDA توصیه کرده، در بیمارانی که می توان از سایر داروها برای درمان استفاده کرد، از فلوروکینولون ها استفاده نشود (مقایسه: در ویرایش قبل اشاره ای به نوروپاتی نشده بود علت استفاده از فلوروکینولون ها به عنوان خط دوم را ایجاد سوش های مقاوم یا بروز کولیت ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل ذکر کرده بود).

اختلالات کلسیم

این فصل از هاریسون 2018 اضافه شده است.

 • یون کلسیم نقش حیاتی در عملکرد سلولی، فرستادن سیگنال های بین سلولی و تنظیم پروسه های متنوع فیزیولوژیک مانند سیگنال های عصبی- عضلانی، انقباض عضلۀ قلب، ترشح هورمونی و انعقاد خون دارد.
 • غلظت کلسیم خارج سلولی توسط مجموعه ای از مکانیسم های فیدبکی در یک محدودۀ باریک تنظیم می شود

دومادۀ مهم در این مکانیسم، هورمون پاراتیروئید و فرم فعال ویتامین D(1 و 25 دی هیدروکسی ویتامینD) هستند.

این مکانیسم های فیدبکی توسط تبادل سیگنال بین غدۀ پاراتیروئید، کلیه، روده و استخوان ایجاد می شوند (شکل 3-1)

 

م های فیدبکی توسط تبادل سیگنال بین غدۀ پاراتیروئید، کلیه، روده و استخوان ایجاد می شوند (شکل 3-1)

 

اختلالات مرتبط با غلظت کلسیم در سرم شایع بوده و اکثراً به عنوان نشانه ای از بیماری زمینه ای بروز می کنند.

در این فصل به طور خلاصه به بررسی اطلاعاتی درباره نحوه برخورد با بیماران دارای اختلالات کلسیم پرداخته می شود.

هایپرکلسمی

اتیولوژی

با بررسی اختلالاتی که در مکانیسم های فیدبکی مسئول تنظیم غلظت کلسیم سرم رخ می دهد، می توان علت های ایجاد هایپر کلسمی را شناسایی و طبقه بندی کرد. این علت ها در جدول 3-1 نوشته شده است.

 • نئوپلاسم: تولید بیش از اندازۀ هورمون PTHکه توسط کلسیم سرمی افزایش یافته سرکوب نمی شود، در نئوپلاسم های اولیه پاراتیروئید (آدنوم پاراتیروئید، هایپرپلازی و به طور محدود در کارسینوما) رخ می دهد. این نئوپلاسم ها باعث افزایش تودۀ سلولی پراراتیروئید شده و مکانیسم سرکوب ترشح PTH  توسط کلسیم مختل می شود.
 • هایپر کلسمی هایپوکلسیوریک فامیلیال (FHH) : ترشح نامناسب PTH با وجود سطح کافی کلسیم در این بیماری رخ می دهد. این بیماری نوعی سندرم اتوزومال غالب است که با غیر فعال شدن رسپتور حساب به کلسیم (CaSR) مشخص می شود. این جهش باعث اختلال شناسایی سطح درست کلسیم در غدۀ پاراتیروئید و کلیه ها شده، موجب ترشح بی رویه PTHو در نتیجه افزایش بازجذب توبولی کلسیم می شود. در این سندرم بیمار با وجود سطوح بالای کلسیم سرمی، کلسیم ادراری پایینی داشته و سطح PTH نیز بالاست.
 • بدخیمی ها: اگر چه ترشح PTH توسط تومورها بسیار نادر است، بسیاری از تومورهای Solid ، پپتید مرتبط با (PTH PTHrP ) تولید می کنند که ساختاری مشابه PTH دارد و به رسپتور PTH متصل شده و در نتیجه منجر به تأثیرات مشابه در استخوان و کلیه می شود. در هایپرکلسمی ایجاد شده توسط PTHrP در بدخیمی ها، سطح PTH توسط سطوح سرمی بالای کلسیم سرکوب می شود.
 • تولید ویتامین D : هایپرکلسمی ایجاد شده در بیماری های گرانولوماتوز (مانند سارکوئیدوز) یا لنفوما، به علت تبدیل بیش از حد D(OH)25 به فرم بسیار فعال تر2D(OH)1,25 است. در این بیماری ها 2D(OH)1,25 باعث افزایش جذب روده ای کلسیم شده ، هایپرکلسمی ایجاد می شود و متعاقب آن  PTH سرکوب می شود.
 • سایر : بیماری هایی که مستقیماً جابجایی یون کلسیم در استخوان را مختل می کنند، مانند هایپرتیروئیدیسم یا متاستازهای استئولیتیک، باعث هایپرکلسمی با سطوح PTH سرکوب شده می شوند. دریافت بیش از حد کلسیم مانند سندرم شیرقلیا یا TPN همراه با دریافت زیاد مکمل های کلسیمی نیز حالتی مشابه ایجاد می کند.

تاهرات بالینی

هایپرکلسمی خفیف ( mg/dI 5/11-11) معمولاً بدون علامت است و تنها با آزمایشات روتین بررسی سطح کلسیم مشخص می شود. برخی بیماران ممکن است از علائم عصبی و روانی مبهم مانند اختلال درتمرکز، تغییرات شخصیتی یا افسردگی شکایت کنند. دیگر تظاهرات هایپر کلسمی شامل زخم معده و سنگ کلیه است. ریسک شکستگی نیز ممکن است افزایش یابد.

هایپرکلسمی شدیدتر (> mg/dI 12-13) خصوصاً در مواقع حاد، می تواند باعث تغییر سطح هوشیاری (لتارژی، استوپور یا کما) شود. همچنین علائم گوارشی مانند تهوع، بی اشتهایی، یبوسیت یا پانکرانیت نیز محتمل است.

هایپرکلسمی همچنین سبب کاهش قدرت تفلیظ کلیه شده و علائمی مانند پلی اوری و پلی دیپسی ایجاد می کند. در موارد هایپرپاراتیروئیدیسم طولانی، بیماران با علائمی مانند دردهای استخوانی و یا شکستگی های پاتولوژیک مراجعه می کنند.

هایپرکلسمی می تواند تغییرات واضحی در  ECG ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

 • برادی کاردی
 • بلوک گره AV
 • کوتاه شدن فاصله QT: تغییرات سرمی کلسیم را می توان با اندازه گیری سریال فاصله QT بررسی کرد.

 

 

 

 

 

 

آدرس

آدرس :

خیابان ولیعصر، نرسیده به فاطمی، کوچه پزشک پور، پلاک 12، طبقه سوم

الف) مسئول آموزش

021-42881200  09361700109 09361700751

ب) ارتباط با دانشجویان

021-42881200 09361700751

ج) کارشناس فناوری ارتباط

021-42881200  09361700844  09905700743

د) واحد پشتیبانی

09905700650

ر) واحد زبان

09201700150

نماد اعتماد و ساماندهی

logo-samandehi

دسترسی سریع